Co dają ćwiczenia na kręgosłup?

Z pewnością niejednej osobie zdarzało się narzekać na bóle kręgosłupa, a w takim przypadku warto zastanowić się nad ćwiczeniami na kręgosłup, które mogą nieco ulżyć. Kręgosłup jest niezwykle istotnym elementem ludzkiego ciała, dlatego naprawdę trzeba o niego dbać. Jeśli jest zbyt bardzo obciążany, na przykład przez dźwiganie ciężkich rzeczy, po pewnym czasie można odczuwać nieprzyjemne dolegliwości bólowe w kręgosłupie.

Najczęściej zdarza się, że boli w odcinku krzyżowym bądź lędźwiowym, ale ból może wystąpić w każdym miejscu. Wiadomo jednak, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tak więc warto wykonywać pewne ćwiczenia na kręgosłup tak jakby profilaktycznie, aby utrzymywać go cały czas w dobrej formie, żeby nie straszne mu były większe wysiłki.

Lecz jeśli już doszło do tego, że kręgosłup boli, odpowiednie ćwiczenia faktycznie mogą poprawić jego stan i nasze samopoczucie. Bardzo ważne jest by ćwiczenia na kręgosłup wykonywać ostrożnie, żeby nic nie uszkodzić i starać się także nie przesadzać z intensywnością, zwłaszcza na początku.

Ćwiczenia na kręgosłup – ćwiczenia wzmacniające

Jest bardzo duża grupa ćwiczeń na kręgosłup polegająca na wyginaniu określonych odcinków kręgosłupa, wzmacniając przy tym także mięśnie pleców, które są niezmiernie ważne dla utrzymania właściwego stanu kręgosłupa. Po pierwsze należy położyć się na brzuchu, ręce ułożyć wzdłuż ciała i odchylić głowę jak najbardziej w tył, wytrzymać w takiej pozycji kilka sekund i powrócić do pozycji wyjściowej.

W innym ćwiczeniu należy robić dokładnie to samo, tylko ręce zamiast wzdłuż tułowia powinny być szeroko rozłożone i jak ja silniej odciągane na boki. Inną modyfikacją jest z kolei ułożenie rąk za głową i jak najsilniejsze wyginanie głowy w tył. Można też ręce unosić razem z głową do góry, wyprostowane przed sobą.

W następnym ćwiczeniu głowa powinna leżeć płasko z ciałem, ręce znów wzdłuż tułowia i tym razem podnosić naprzemiennie nogi do góry lub też dwie nogi naraz, jak najwyżej się da, pamiętając by cały czas były one proste w kolanach.

Następnie można połączyć te dwa typy ćwiczeń, to znaczy unosić zarówno głowę, jak i nogi do góry we wszystkich czterech ich modyfikacjach ułożenia rąk. Kolejnym ćwiczeniem jest kołyska, czyli złapanie się rękoma za kostki cały czas leżąc na brzuchu. Powoduje to charakterystyczne wygięcie się kręgosłupa.

Ćwiczenia na kręgosłup z piłką

Do wykonywania tych ćwiczeń na kręgosłup potrzebna jest duża, gumowa piłka. Pierwsze ćwiczenie polega na tym, aby siedząc prosto na piłce (jak na zwykłym krześle) podnosić do góry najpierw jedną nogę zgiętą w kolanie, potem drugą, to samo uczynić po kolei z rękoma a na końcu naprzemiennie prawa noga z lewą ręką i na odwrót.

Drugie ćwiczenie wykonujemy na leżąco z nogami opartymi o piłkę. W takiej pozycji należy lekko unieść biodra do góry, tak aby odcinek lędźwiowy cały czas znajdował się na podłożu, a następnie przyciągnąć kolana do siebie, turlając przy tym piłkę i w takiej pozycji wytrzymać kilka sekund. Jeszcze inne ćwiczenie opiera się na położeniu się na piłce na brzuchu i staraniu się utrzymać równej poziomej linii od stóp aż po ramiona.

Tak więc jest bardzo wiele różnych ćwiczeń na kręgosłup i jeżeli ktoś naprawdę potrzebuje, z pewnością znajdzie coś dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here