Coraz częściej sięgamy po smakowe herbaty ziołowe, które kuszą nie tylko smakiem i zapachem ale i zbawiennymi dla zdrowia właściwościami. Większość składników na herbaty ziołowe można nazbierać samemu lub wyhodować we własnym ogrodzie czy doniczce, są one jednak bez problemu dostępne w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim.

Działanie herbat ziołowych jest znacznie skuteczniejsze, gdy parzymy je krócej niż normalną herbatę.

Poniżej znajdziesz listę ziół, kwiatów i drzew wykorzystywanych w herbatach ziołowych bądź naparach.

Świetlik – wykorzystywany przy problemach z oczami, kaszlu i problemach trawiennych.

Liście brzozy – silny diuretyn – lek moczopędny, wykorzystywany również do oczyszczania krwi.

Pokrzywa – wykorzystywana przy leczeniu zapalenia nerek i kamieni nerkowych, ma działanie moczopędne, przez co zmniejsza obrzęki. Swoje zastosowanie znalazła również przy leczeniu wyprysków i anemii.

Liście truskawki – wykorzystywane przy oczyszczaniu krwi, produkcji krwinek, działa uspokajająco. Ponadto stosowane są jako lekarstwo na hemoroidy, problemy ze śledzioną i wątrobą, zaburzenia ginekologiczne, zwalczają bóle i obrzęki.

Przywrotnik – swoje zastosowanie znajduje u kobiet cierpiących na upławy, obfity okres i dolegliwości żołądkowe, jak również biegunki i zespół drażliwego jelita.

Stokrotka pospolita – wykorzystywana do oczyszczenia krwi podczas zabiegów wiosennych, do lepszej przemiany materii, wątroby i dróg żółciowych, działa jako łagodny środek przeczyszczający, wykorzystywany przy zaburzeniach trawiennych wynikających z fermentacji w jelitach. Ma działanie rozkurczowe i przeciwbólowe. Działa również na zaburzenia nerek i pęcherza moczowego.

Pięciornik gęsi – używany w przypadku zakaźnych chorób jelit i obfitego okresu, jak również przy reumatyzmie, artretyzmie i cukrzycy. Jako płukanka leczy infekcje gardła i dziąseł.

Liść maliny – znajduje zastosowanie w oczyszczeniu krwi i przy silnych biegunkach.

Tasznik – zapobiega krwawieniom z macicy po porodzie, tamuje krwawienia z okrężnicy, nerek i nosa. Pomaga w problemach z krążeniem.

Czarny bez – zwalcza kaszel, grypę, zapalenie płuc, przeziębienia i reumatyzm.

Podbiał pospolity – działa wykrztuśnie, walczy z chrypką, zapaleniem gardła, zapaleniem oskrzeli i astmą. Skutecznie przyśpiesza leczenie ran.

Dziurawiec zwyczajny – wykorzystywany, jako środek rozkurczowy lub uspokajający, a nawet, jako środek na niestrawności i biegunkę. Łagodny środek nasenny. Idealne zioło dla kobiet na skurcze macicy i stany zapalne. Pomaga przy bólach głowy, niedokrwistości, zapaleniach błony śluzowej żołądka. Doskonałe leczy świeże rany, działa przeciwbólowo i ściągająco na oparzenia, naderwane mięśnie, siniaki i stłuczenia. Wykorzystywany również do pielęgnacji skóry, wyprysków i łupieżu.

Ukwap – wykorzystywany jest, jako środek wykrztuśny łagodzący kaszel. Wspomaga pracę pęcherzyka żółciowego

Dziewanna – pomaga w przypadkach zapalenia dróg oddechowych z towarzyszącym kaszlem, takich jak zapalenie gardła, zapalenie oskrzeli, krztusiec. Może być również wykorzystana na skurcze żołądka i biegunkę.

Lawenda – używana, jako środek na uspokojenie, podczas trudności z zasypianiem i utraty apetytu. Wykorzystywany na migreny, astmę, pobudzenie przepływu żółci i jako środek moczopędny.

Lipa – liście lipy działają kojąco i przeciwskurczowo. Stosowana jest na uporczywy kaszel, grypę, choroby nerek, „przepracowanie głowy”. Nie można go jednak stosować bez przerwy.

Mięta – często mieszana z innymi ziołami lub herbatami. Lekarstwo na żołądek, jelito grube i dolegliwości woreczka żółciowego.

Płatki czerwonych róż – są przydatne podczas zapalenia oskrzeli i niestabilności sercowo-naczyniowej.

Szałwia – napar z szałwii leczy mocne zapalenie gardła (na 1/2 szklanki do 4-5 liści szałwii), zapalenie dziąseł, jamy ustnej i gardła. Jako herbata uspokaja, zmniejsza wydzielanie potu i wpływa korzystnie na żołądek i jelita.

Krwawnik – oddziałuje korzystnie na żołądek i jelita, zapobiega wzdęciom, jadłowstrętowi, skurczom, wykorzystywany w stanach zapalnych i w zaburzeniach miesiączkowania, zapaleniach nerek i pęcherza moczowego, zaburzeniach wątroby.

Babka lancetowata – idealna na kaszel, astmę, zapalenie oskrzeli i zaburzenia trawienia. Świeżo sprasowane liście można przyłożyć na rany.

Tymianek – ma działanie przeciwgorączkowe, uspokajające, rozkurczowe. Stosowany na kaszel, kolki, wzdęcia i skurcze brzucha, zapalenie nerek i pęcherza.

Skrzyp polny – działa moczopędnie, wykorzystywany również na moczenie nocne, obrzęk, krwawienie (w tym krwawienia z nosa), krwawiące hemoroidy, choroby płuc, nadmierne miesiączki lub w celu wzmocnienia układu oddechowego. Zewnętrznie, jako płyn do płukania gardła i jamy ustnej. Jako dodatek do kąpieli leczy źle gojące się rany, owrzodzenia nóg, odleżyny

Melisa lekarska – jest używana, jako środek do leczenia dolegliwości żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego, wykazuje działanie uspokajające na serce, jak również na przeziębienia i choroby zakaźne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here